Welcome reception

The welcome reception will take place on

Sunday, July 23, 5 pm to 9 pm at Schloss Mickeln.

A free shuttle service will be provided from selected hotels to Schloss Mickeln.

 Plenary speakers (confirmed)
  • Angelika Bunse-Gerstner
    Universität Bremen
    Model Order Reduction with Krylov-based Rational Interpolation
  • Lieven De Lathauwer
    Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS-ETIS), Cergy-Pontoise
    Tensor Decompositions: an Overview
  • James W. Demmel (ILAS speaker)
    University of California, Berkeley
    Fast and stable matrix multiplication
  • Inderjit S. Dhillon
    University of Texas at Austin
  • Ludwig Elsner (ILAS speaker)
    Universität Bielefeld
    Max Algebra and its Applications
  • Mark Embree
    Rice University
    Transient Behavior of Differential-Algebraic Equations via Pseudospectra of Matrix Pencils
  • Bernd Fischer
    Universität zu Lübeck
  • Wolfgang Hackbusch
    Max-Planck-Institut für Mathematik in den Naturwissenschaften, Leipzig
  • Nick Higham
    University of Manchester
    Iterations for Matrix Roots: Convergence and Stability
  • Valeria Simoncini
    Università di Bologna
    Krylov Subspace Methods for Linear Systems and Matrix Equations
  • Klaus Stüben
    Fraunhofer Institute for Algorithms and Scientific Computing (SCAI) St. Augustin
    A review of algebraic multigrid with emphasis on its industrial application
 After dinner speaker
 Invited minisymposia
  • Markov chains (Szyld)
  • Ill posed problems (Hanke)
  • Preconditioners for PDEs (Ramage)
  • Combinatorial matrix methods (Tsatsomeros)
  • Model reduction (Beattie)
  • Canonical forms in control (Elmroth)
  • New LAPACK (Demmel)
  • Support preconditioning (Boman, Hendrickson)
  • Linear algebra problems in bioscience (Schütte)
  • Iterative methods (Strakos)
  • Eigenvalues in computational chemistry (Carrington)
 Contributed minisymposia
  • History of Applied and Numerical Linear Algebra (Ipsen, Mehrmann)
  • Numerical Solution of Saddle Point Problems (Benzi, Liesen)
  • The Evaluation of Matrix Functions (Ernst)
  • Analysis and Stability of Second-Order Systems (Benner, Veselic)
  • Structured Matrices and Image Processing (Fischer, Henn, Modersitzki, Witsch)
  • Linear Algebra in Electronic Structure Calculation (Yang, Meza)
  • Numerical Methods for Large Sparse Eigenproblems (Hochstenbach, Kressner, Notay)
  • Applications of Moments (Golub, Lambers)
  • Hierarchical Matrix Techniques (Hackbusch)
  • Preconditioning for PDE-Constrained Optimization (Langer, Sachs)
  • Applied Linear Algebra and Differential Equations (Ostermann)
 Conference Program

Program PDF-Version (final version, PDF-File, 2.7MB)

Book of Abstracts PDF-Version (final version, PDF-File, 4.5MB)