Joint Program

1999 SIAM Annual Meeting

Sixth SIAM Conference on Optimization

Contents

Questions? E-mail meetings@siam.org.

OP99 Home
AN99 Home

Maintained by Maryann M. Donaghy, donaghy@siam.org
Created 12/21/98, Updated, 5/6/99

 

OP99
AN99
CP
IP
JP
MS
AWM

=
=
=
=
=
=
=

Sixth SIAM Conference on Optimization
SIAM Annual Meeting
Contributed Presentations
Invited Plenary Presentations
Joint Plenary Presentations
Minisymposium
Association for Women in Mathematics

Speaker Notice

The organizers for both conferences expect every speaker of a scheduled presentation to register and give his or her presentation. If the speaker is unable to attend and present the talk, he or she is expected to find an alternate speaker immediately, preferably one of the speaker's co-authors. The speaker must inform the SIAM Conference Department immediately of any change in his/her scheduled presentation. A "no-show" or cancelled presentation can cause serious inconvenience to the attendees and meeting organizers.

Time allotted for each presentation:

  • 15 minutes for Contributed Presentation (CP) plus 5 minutes for audience questions for either conference.

  • 25 minutes for Minisymposium (MS) plus 5 minutes for audience questions for either conference.

For papers with multiple authors, the speaker is shown in italics if known at press time.

Exhibits

The book exhibits will be at the Exhibit Hall. Exhibitors can begin setting up their booths and tables on Sunday, May 9 from 8:00 AM to 5:00 PM. The exhibits officially open at 10:00 AM on Monday, May 10, and close on Thursday afternoon, May 13.

Notice to Poster Presenters

OP99
Poster presenters at OP99 conference can post up their posters beginning at 1:00 PM on Monday, May 9 in the Exhibit Hall. The session officially opens at 7:30 PM on that day. All poster displays must be removed from the boards immediately at the end of the session at 9:00 PM. SIAM is not responsible for any displays left on the boards and discarded after 9:00 PM Monday.

AN99
Poster presenters at AN99 meeting can set up their posters beginning at 12:00 PM on Thursday, May 13 in the Exhibit Hall. The session officially opens at 7:00 PM on that day. Drinks and pizza will be available during the session for $14 per person. Tickets are to be purchased in advance. Attendees who have not purchased tickets for the pizza party are welcome to view the posters and talk to poster presenters. All poster displays must be removed immediately at the end of the session at 9:00 PM. SIAM is not responsible for any displays left on the boards and discarded after 9:00 PM on Thursday.

OP/AN Program Schedule

Saturday Evening, May 8

OP99

AN99

5:00 PM-7:00 PM

Registration

 Exhibit Hall

Sunday, May 9

OP99

AN99

7:00 AM-7:00 PM

Registration

Exhibit Hall

8:00 AM-5:30 PM

Short Course on Post-Solution Analysis in Mathematical Programming

Atlanta 1

8:30 AM-5:30 PM

Short Course on An Introduction to Optimization in Finance

Atlanta 2

10:00 AM-10:45 AM

Coffee

Convention Lobby

10:30 AM-6:00 PM

John E. Dennis/Richard A. Tapia Day

Atlanta 3 and 4

12:00 PM-2:00 PM

Lunch (for Short Courses registered attendees only)

Capitol South

12:00 PM-2:00 PM

Lunch (Dennis/Tapia Day attendees are on their own for lunch)

3:30 PM-4:15 PM

Coffee

Convention Lobby

6:00 PM-10:00 PM

Dennis/Tapia Dinner (tickets to be purchased in advance)

Capitol South

Monday, May 10

OP99

AN99

7:00 AM-4:00 PM

Registration

Exhibit Hall

8:15 AM-8:30 AM

Welcoming Remarks
Philip Gill and C. T. Kelley

Capitol North/Center

8:30 AM-9:15 AM

IP1 Quasi-Newton Methods from Davidon to Automatic Differentiation
John E. Dennis, Rice University

Capitol North/Center

9:15 AM-10:00 AM

IP2 Semidefinite Programming
Michael Overton, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

Capitol North/Center

10:00 AM-10:45 AM

Coffee

Exhibit Hall

10:00 AM-4:00 PM

Exhibits open

Exhibit Hall

10:45 AM-12:45 PM Concurrent Sessions

MS1 Optimization in Industry

Atlanta 1

MS2 Primal-Dual Interior Point Methods for Optimization Problems with Semidefinite, Quadratic and Linear Constraints - Part I of II

Capitol Center

MS3 Contemporary Applications and Algorithms for Complementarity

Atlanta 2

MS4 Primal-Dual Methods for Nonconvex Nonlinear Programming

Atlanta 3

MS5 Recent Advances in Direct Search Methods

Atlanta 4

MS6 Semidefinite Programming

Georgia 1 & 2

MS7 Interval Computing: Challenging Problems in Chemical Engineering Optimization

Georgia 7

MS8 Application of Optimization in Financial Models

Capitol South

MS9 Interior Point Methods - Part I of II

Georgia 8

12:45 PM-2:00 PM

Lunch (attendees are on their own)

2:00 PM-2:45 PM

IP3 Advances in Formulation and Solution of Difficult Combinatorial Optimization Problems
Karla L. Hoffman, George Mason University

Capitol North/Center

2:45 PM-3:30 PM

Coffee

Exhibit Hall

3:30 PM-5:30 PM Concurrent Sessions

CP1 Applications I

Atlanta 1

CP2 Optimal Design I

Atlanta 2

CP3 Convexity I

Atlanta 3

CP4 Control I

Capitol Center

CP5 Semidefinite Programming I

Atlanta 4

CP6 Interior Point Methods for Linear Programming I

Georgia 1 & 2

CP7 Nonlinear Programming I

Capitol South

CP8 Integer Programming I

Georgia 7

5:30 PM-7:30 PM Concurrent Sessions

CP9 Applications II

Atlanta 1

CP10 Optimization in Operations Research I

Atlanta 2

CP11 Interior-Point Methods for Nonlinear Programming I

Capitol Center

CP12 Interior Point Methods for Linear Programming II

Georgia 1 & 2

CP13 Semidefinite Programming/Bounds

Atlanta 4

CP14 Trust Regions

Capitol South

CP15 Nondifferentiable and Multi-Criteria Optimization

Atlanta 3

7:30 PM-9:00 PM

Welcoming Reception and Poster Session

Exhibit Hall

8:00 PM-9:00 PM

Exhibitor Vendor Presentations

Atlanta 1, 2, 3, 4

Tuesday May 11

OP99

AN99

7:00 AM-4:00 PM

Registration opens

8:30 AM-9:15 AM

IP4 Hybrid Methods for Sensitivity Computations in Optimal Design
John A. Burns, ICAM
Virginia Polytechnic Institute and State University

Capitol North/Center

9:15 AM-10:00 AM

IP5 What's the Answer? An Industrial Perspective on Optimization
John T. Betts, The Boeing Company

Capitol North/Center

10:00 AM-10:45 AM

Coffee

Exhibit Hall

10:00 AM-4:00 PM

Exhibits open

Exhibit Hall

10:45 AM-12:45 PM Concurrent Sessions

MS10 Large-Scale Nonlinear Optimization

Capitol South

MS11 Primal-Dual Interior Point Methods for Optimization Problems with Semidefinite, Quadratic and Linear Constraints - Part II of II

Capitol Center

MS12 Preconditioning Techniques in Optimization and Applications

Atlanta 1 and 2

MS13 Interior Point Methods for Optimal Control

Atlanta 4

MS14 Rigorous Deterministic Search in Global Optimization

Atlanta 3

MS15 Computational Methods for Practical Control Design - Part I of II

Georgia 1 & 2

MS16 Interior Point Methods - Part II of II

Georgia 7

MS17 Optimization Challenges in Data Mining

Georgia 8

MS18 Probabilistic Constrained Optimization - Part I of II

Atlanta 5

12:45 PM-2:00 PM

Lunch

(Attendees are on their own for lunch)

2:00 PM-2:45 PM

Award and Presentation
The Second SIAM Activity Group on Optimization Prize
Chair: Stephen J. Wright

Capitol North/Center

2:45 PM-3:30 PM

Coffee

Exhibit Hall

3:30 PM-5:30 PM Concurrent Sessions

MS19 Derivative-Free Optimization

Atlanta 1 and 2

MS20 Computational Methods for Optimal Design and Control Problems - Part II of II

Georgia 1 & 2

MS21 Nonlinear Optimization Applied to High Explosive Materials

Atlanta 3

MS22 Large-Scale Constrained Optimization

Capitol South

MS23 Numerical Methods in Optimal Design and Optimal Control

Atlanta 5

MS24 Software and Algorithms for Semidefinite Optimization

Capitol Center

MS25 Optimization in Circuit Placement for VLSI

Atlanta 4

MS26 Mixed Integer Programming

Georgia 7

MS27 Convex and Matrix Analysis

Georgia 8

5:30 PM-7:30 PM Concurrent Sessions

CP16 Applications III

Georgia 7

CP17 Applications IV

Georgia 8

CP18 Convexity II

Atlanta 3

CP19 Control II

Atlanta 4

CP20 Nonlinear Programming II

Atlanta 1 and 2

CP21 Global Optimization

Atlanta 5

CP22 Quadratic Programming

Georgia 1 & 2

6:00 PM-8:00 PM

Welcoming Reception

Pool Side

7:30 PM-8:30 PM

Business Meeting
SIAM Activity Group on Optimization

Capitol North/Center

Wednesday, May 12

OP99

AN99

7:00 AM-4:00 PM

Registration

Exhibit Hall

7:30 AM-8:00 AM

Opening Remarks
Jack J. Dongarra, Co-Chair,
University of Tennessee, Knoxville and Oak Ridge National Laboratory; and Fan Chung Graham, Co-Chair,
University of Pennsylvania

Capitol North/Center South

8:00 AM-8:45 AM

JP1 Optimization in Machine Learning and Data Mining
Olvi L. Mangasarian, University of Wisconsin, Madison

Capitol North/Center South

9:00 AM-11:00 AMConcurrent Sessions

MS28 Optimal Control of Elliptic and Parabolic Equations

Capitol South

CP1 Optimization I

Capitol Center

MS29 Nonlinear Equations

Georgia 8

CP2 Optimization II

Georgia 7

MS30 Optimization in Engineering

Atlanta 4

CP3 Graph Theory, Graph Drawing, and Visualization

Atlanta 1

MS31 Probabilistic Constrained Optimization - Part II of II

Atlanta 5

CP4 High Performance Computing (Parallel)

Atlanta 2

MS32 Aspects of Modeling Languages for Mathematical Programming

Capitol North

CP5 Numerical Linear Algebra and Applications

Atlanta 3

MS33 Optimization Problems Over Sets of Matrices

Savannah 1

CP6 Markov Chains and Stochastic Processes, Signals and Control

Savannah 2

MS34 Symbolic and Numerical Computations for Convex Optimization

Savannah 3

Graduate Student Focus on Diversity Workshop

Georgia 1 & 2

11:00 AM-11:40 AM

Coffee

Exhibit Hall

11:40 AM-12:30 PM

JP2 Krylov, Lagrange, Newton, and Schwarz: Combinations and Permutations
David E. Keyes, Old Dominion University & ICASE, NASA Langley Research Center

Capitol North/Center South

Updated12:30 PM-1:30 PM

Luncheon (for Graduate Student Focus on Diversity Workshop only)

Georgia 1 & 2

 

12:30 PM-1:30 PM

Networking Picnic and Award Recognition (for SIAM members only)

Hilton Atlanta Hotel & Towers

12:30 PM-1:30 PM

Lunch  (Non-SIAM members are on their own for lunch)

1:30 PM-2:15 PM

UpdatedStudent Paper Prize Presentations

Capitol Center/South

1:30 PM-3:30 PM Concurrent Sessions

CP23 Unconstrained Optimization

Atlanta 1 and 2

Diversity Workshop Panel Discussion

Georgia 1 & 2

CP24 Interior-Point Methods for Nonlinear Programming II

Georgia 7

CP25 Applications V

Atlanta 3

CP26 Equations I

Atlanta 4

CP27 Integer Programming II

Atlanta 5

CP28 Stochastic Optimization

Georgia 8

CP29 Differential Equations

Savannah 1

CP30 Control and Design

Savannah 3

CP31 Control III

Savannah 2

2:15 PM-3:00 PM

UpdatedMathematical Contest in Modeling (MCM) Presentations

Capitol Center/South

3:30 PM-4:00 PM

Coffee

Exhibit Hall

3:30 PM

OP99 Conference adjourns

4:00 PM-6:30 PM Concurrent Sessions

MS1 Geometric Methods in Control

Atlanta 1

MS2 Recent Advances in Sparse Matrix

Atlanta 2

MS3 Advances in Optimal Design and Optimal Control

Atlanta 3

MS4 Wavelets and Their Applications - Part I of III

Atlanta 4

MS5 Complex Flows: Modeling, Analysis, and Simulation - Part I of III

Atlanta 5

MS6 Pattern Formation in Higher Order Differential Equations - Part I of III

Georgia 7

MS7 Numerical Methods on Multiscale Partial Differential Equations - Part I of III

Capitol North

MS8 Network-Aware Servers

Capitol South

MS9 Applications of Computer Algebra in Industry

Capitol Center

MS10 Asymptotic Methods in Combinatorics

Georgia 8

Graduate Student Focus on Diversity Workshop continues

Georgia 1 & 2

6:30 PM-7:30 PM

The I. E. Block Community Lecture: Some Mathematical Insights into Car and Bicycle Racing
Richard A. Tapia, Rice University

Capitol Center/South

7:30 PM-8:30 PM

Community Reception

Pool side

8:30 PM

Pizza and Soda break (for Graduate Student Focus on Diversity Workshop only)

Georgia 1 & 2

8:30 PM-11:00 PM

AWM Dinner (by invitation only)

Savannah Ballroom

9:00 PM-11:00 PM

"Real Deal" Graduate Student Focus on Diversity Workshop

Georgia 1 & 2

Thursday, May 13

OP99

AN99

7:30 AM-8:15 AM

SIAM Town Meeting

Capitol Center/South

8:00 AM-4:00 PM

Registration

Exhibit Hall

8:30 AM-9:15 AM

IP1 Numerical Linear Algebra: Performance, Accuracy and Ease-of-Use
James W. Demmel, University of California, Berkeley

Capitol Center/South

9:15 AM-10:00 AM

IP2 Massive Graphs: Algorithms, Applications, and Open Problems
Joan Feigenbaum, AT&T Laboratories, Research

Capitol Center/South

10:00 AM-10:45 AM

Coffee

Exhibit Hall

10:45 AM-12:45 PM Concurrent Sessions

MS11 Optimization of Material Microstructures in Process Design and Synthesis

Atlanta 1

MS12 Boundary Value Problems for Degenerate Elliptic Equations

Atlanta 3

MS13 Wavelets and Their Applications - Part II of III

Atlanta 4

MS14 Complex Flows: Modeling, Analysis, and Simulation - Part II of III

Atlanta 5

MS15 Markov Chain Approaches to Counting and Approximation

Savannah 1

MS16 Multidimensional Water-Wave Dynamics

Savannah 3

MS17 Recent Advances in Graph Theory

Savannah 2

MS18 Problem Solving Environments for Large-Scale Scientific Computing

Capitol Center

MS19 High Performance Numerical Software Libraries

Capitol South

MS20 Numerical Methods on Multiscale Partial Differential Equations - Part II of III

Georgia 7

MS21 Pattern Formation in Higher Order Differential Equations - Part II of III

Georgia 1

MS22 Applications of Validated Numerics - Part I of II

Georgia 2

MS23 Strategies and Opportunities for Success (AWM)

Capitol North

12:45 PM

Setup Posters (Poster presenters may begin posting their materials on the poster boards. All posters must be up on the poster boards by 6:30 PM)

Exhibit Hall

 

12:45 PM-2:00 PM

Lunch

(Attendees are on their own for lunch)

2:00 PM-3:00 PM

The John von Neumann Lecture: The Immersed Boundary Method for Biological Fluid Dynamics
Charles S. Peskin, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

Capitol Center/South

3:00 PM-3:45 PM

Coffee

Exhibit Hall

3:45 PM-6:15 PM Concurrent Sessions

MS24 Mathematical Methods in Applied Finance

Atlanta 3

MS25 Wavelets and Their Applications - Part III of III

Atlanta 4

MS26 Numerical Computation of Lyapunov Exponents

Atlanta 5

MS27 Graph Algorithms Applied to Materials Theory

Capitol South

MS28 Fluid Instabilities: Viscous and Inviscid

Savannah East

MS29 Advances in the Applications of Mathematics and Computation in Chemical Engineering - Part I of II

Savannah 2

MS30 Numerical Methods for Structured Matrices and Applications

Capitol Center

MS31 Orthogonal Polynomials: Theory and Applications - Part I of II

Savannah 1

MS32 Software Components for High-Performance Numerical Computing

Capitol North

MS33 Numerical Analysis and Applications Associated with Kronecker Products

Georgia 1

MS34 Applications of Validated Numerics - Part II of II

Georgia 2

MS35 Optimization (AWM)
This AWM minisymposium has been combined with MS48.

Georgia 7

MS36 Mathematical Biology (AWM)

Georgia 8

4:00 PM

Exhibits close

7:00 PM-9:00 PM

Poster Session and Pizza Party

Exhibit Hall

Friday, May 14

OP99

AN99

8:00 AM-4:00 PM

Registration

Exhibit Hall

7:50 AM-6:15 PM

Mathematics Teachers Day (See separate program)

Board and Directors Room, Hilton Atlanta Hotel and Towers

8:30 AM-9:00 AM

Past President's Address: Beyond Simulation -- Computing Dynamical Systems
John Guckenheimer, Cornell University

Capitol Center/South

9:00 AM-9:30 AM

The Theodore von Kármán Prize - Award and Presentation: Viscosity in Solids
Stuart S. Antman, University of Maryland, College Park

Capitol Center/South

9:30 AM-10:00 AM

The Theodore von Kármán Prize - Award and Presentation: Microstructure and the Austenite-Martensite Transition
John M. Ball, Oxford University, United Kingdom

Capitol Center/South

10:00 AM-10:30 AM

Coffee

UpdatedConvention Lobby

10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions

MS37 Computational Biology

Atlanta 3

MS38 Advances in Theoretical and Numerical Methods in Control of Fluids - Part I of II

Atlanta 4

MS39 Automatic Differentiation and Parallel Processing

Atlanta 5

MS40 Finite Element Methods in Mechanics - Part I of II

Savannah 1

MS41 External Graph Algorithms

Savannah 3

MS42 Information Modeling and Visualization

Capitol Center

MS43 Advances in Validated Solution of ODEs: Theory, Software, and Applications

Savannah 2

MS44 Modeling with Linear, Convex-Quadratic and Semidefinite Programming - Part I of II

Capitol South

MS45 Numerical Methods on Multiscale Partial Differential Equations - Part III of III

Capitol North

MS46 Super-Partnerships: Computational Science Curricula, High Performance Computing, and SIAM

Georgia 1

MS47 Granular Flow: Theory, Experiment, Simulation, and Application - Part I of III

Georgia 2

UpdatedMS48 PDEs/Optimization and Applications (AWM)

Georgia 7

12:30 PM-2:00 PM

 Lunch

(Attendees are on their own for lunch)

2:00 PM-2:45 PM

UpdatedIP3 Interactive Simulation and Visualization: Applications to Large-Scale Computational Problems
Christopher R. Johnson, University of Utah

Capitol Center/South

2:45 PM-3:30 PM

IP4 Image Processing with Sparse Representations
Stephane Mallat, Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University
and Ecole Polytechnique, Paris, France

Capitol Center/South

3:30 PM-4:15 PM

Coffee

Convention Lobby

4:15 PM-6:45 PM Concurrent Sessions

MS49 Synchronization of Chaotic Systems

Atlanta 3

MS50 Advances in Theoretical and Numerical Methods in Control of Fluids - Part II of III

Atlanta 4

MS51 Complex Flows: Modeling, Analysis, and Simulation - Part III of III

Atlanta 5

MS52 Fast Generation of Combinatorial Structures

Savannah 1

MS53 Nonstandard Finite Difference Schemes: Theory and Applications

Savannah 3

MS54 Approximation by Ridge Functions: Neural Networks

Savannah 2

MS55 Computational Aspects of Coding Theory

Capitol Center

MS56 Modeling with Linear, Convex-Quadratic and Semidefinite Programming - Part I of II

Capitol South

MS57 Java and Numerical Methods

Capitol North

MS58 Pattern Formation in Higher Order Differential Equations - Part III of III

Georgia 1

MS59 Granular Flow: Theory, Experiment, Simulation, and Application - Part II of III

Georgia 2

MS60 Orthogonal Polynomials: Theory and Applications - Part II of II

Georgia 7

MS61 Advanced Numerical Methods for Interfacial Two-Phase Flow - Part I of II

Georgia 8

Saturday, May 15

OP99

AN99

8:00 AM-12:00 Noon

Registration

8:15 AM-9:00 AM

Moved to 12:30 PM-1:15 PM
IP5 Instabilities in Fluid Motion
Susan Friedlander, University of Illinois, Chicago

9:00 AM-9:45 AM

IP6 Asymptotic Oscillations and Binary Partitions of Integers
Herbert S. Wilf, University of Pennsylvania

Capitol Center/South

9:45 AM-10:30 AM

Coffee

Convention Lobby

10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions

MS62 Advanced Numerical Methods for Interfacial Two-Phase Flow - Part II of II

Georgia 1

MS63 Possible Future Directions in Applications of Interval Computations

Atlanta 3

Cancelled MS64 Large-Scale Eigenvalue Problems I (This session has been cancelled)

Atlanta 2

MS65 Advances in Theoretical and Numerical Methods in Control of Fluids - Part III of III

Atlanta 4

MS66 Granular Flow: Theory, Experiment, Simulation, and Application - Part III of III

Atlanta 5

MS67 Finite Element Methods in Mechanics - Part II of II

Savannah 1

MS68 Partially Ordered Sets

Savannah 3

MS69 Advances in the Applications of Mathematics and Computational in Chemical Engineering - Part II of II

Savannah 2

MS70 Lattice Dynamical Systems

Capitol Center

MS71 Combining Theory and Practice in Applications of Markov Chains

Capitol South

MS72 Eigenvalue Problems and Applications

Capitol North

Updated12:30 PM-1:15 PM

UpdatedIP5 Instabilities in Fluid Motion
Susan Friedlander, University of Illinois, Chicago

Capitol Center/South

New1:15 PM-2:00 PM

Lunch

 

(Attendees are on their own for lunch)

2:00 PM-2:45 PM

IP7 Stochastic Behavior in Deterministic Dynamical Systems
Lai-Sang Young, University of California, Los Angeles; and Courant Institute of Mathematical Sciences, New York University

Capitol Center/South

2:45 PM-3:30 PM

Coffee

Rotunda Lobby

3:30 PM-6:00 PM Concurrent Sessions

CP7 Wavelets

Atlanta 3

CP8 Splines and Interpolation (Polynomials)

Atlanta 4

CP9 Finite Element (Difference) Methods

Atlanta 5

CP10 Nonlinear Equations/Modeling and PDEs I

Savannah 1

CP11 Nonlinear Equations/Modeling and PDEs II

Savannah 3

CP12 Nonlinear Equations/Modeling and PDEs III

Savannah 2

CP13 ODEs and Bifurcations

Capitol Center

CP14 Computational Fluid Dynamics

Capitol South

CP15 Mathematical Modeling and Dynamical Systems

Capitol North

CP16 Special Functions and Fourier Series

Georgia 1

6:00 PM

Annual Meeting adjourns

AN99 Home
OP99 Home

Program

AN Updates
OP Updates

AN Spk Index
OP Spk Index

Hotel

Transportation

Registration