Contributed presentations schedule
ABSTRACTS of Contributed Presentations
Chair in bold
Monday 17:00-18:40
SESSION | SUBJECT | SPEAKER | TITLE |
---|---|---|---|
CP 1 | Polynomial equations I | Clara Mertens | Solving multivariate vector polynomial interpolation problems |
Sergio Serrano | A general condition number for polynomial evaluation | ||
Kim Batselier | The geometry of multivariate polynomial division and elimination | ||
Luis Verde-Star | Characterization and construction of classical orthogonal polynomials using a matrix approach | ||
CP 2 | Structured matrices I | Durmus Bozkurt | Determinants and inverses of circulant matrices with Jacobsthal and Jacobsthal-Lucas numbers |
Fatih Yilmaz | Determinants and inverses of circulant matrices with Pell and Pell-Lucas numbers | ||
Hana Tomásková | Eigenproblem for circulant and Hankel matrices in extremal algebra | ||
Jesús Abderramán | Inverses of generalized Hessenberg matrices | ||
CP 3 | Matrix factorization | Ahmed Salam | Modified symplectic Gram-Schmidt process is mathematically and numerically equivalent to Householder SR algorithm |
Karen Braman | A multi-window approach to deflation in the QR algorithm | ||
Yusaku Yamamoto | Aggregation of the compact WY representations generated by the TSQR algorithm | ||
Charles Van Loan | A generalized SVD for collections of matrices | ||
CP 4 | Krylov methods | Juan L. Jerez | Fixed-point Lanczos with analytical variable bounds |
Yujie Zhang | An Arnoldi-based method for model order reduction of delay system | ||
Carl Jagels | The Laurent-Arnoldi process, Laurent interpolation, and an application to the approximation of matrix functions | ||
Petr Tichý | On worst-case GMRES | ||
CP 5 | Control Systems I | Inmaculada de Hoyos | Structured perturbation of a controllable pair |
M. Isabel García-Planas | Reduction to miniversal deformations of families of bilinear systems | ||
Stefan Johansson | Matrix stratifications in control applications | ||
Andrii Dmytryshyn | Stratification of structured pencils and related topics | ||
CP 6 | Preconditioning I | Astrid Casadei | Memory optimization to build a Schur complement |
Radek Kucera | On generalized inverses in solving two-by-two block linear systems | ||
Xavier Lacoste | Sparse direct solver on top of large-scale multicore systems with GPU accelerators | ||
Achim Basermann | New block distributed Schur complement preconditioners for CFD simulation on many-core architectures | ||
CP 7 | Least squares | Dries Geebelen | Partially linear modeling combining least squares support vector machines and sparse linear regression |
Christian Kruschel | Construction of test instances with prescribed properties for sparsity problems | ||
Kyle Snow | Weighted total least-squares collocation with geodetic applications | ||
Jose-Javier Martınez | Polynomial regression in the Bernstein basis | ||
CP 8 | Miscellaneous I | Martin Hess | Reduced basis modeling for parametrized systems of Maxwell’s equations |
Youngmi Hur | A new alternative to the tensor product in wavelet construction | ||
Pawan Kumar | Purely algebraic domain decomposition methods for incompressible Navier-Stokes equation | ||
Juan C. Trillo | On specific stability bounds for linear multiresolution schemes based on biorthogonal wavelets | ||
CP 9 | Eigenvalue problems I | Chistopher Baker | Incremental methods for computing extreme singular subspaces |
Ramaseshan Kannan | An efficient implementation of the shifted subspace iteration method for sparse generalized eigenproblems | ||
Nicola Mastronardi | Recursive approximation of the dominant eigenspace of an indefinite matrix | ||
Takafumi Miyata | Jacobi-Davidson type methods using a shift invariance property of Krylov subspaces for eigenvalue problems |
Tuesday 14:05-14:55
Session | Subject | Speaker | Title |
---|---|---|---|
CP 10 | Miscellaneous II | Jeffery J. Leader | Phylogenetic trees via latent semantic indexing |
Nicolas Boumal | Synchronization of rotations via riemannian trust-regions | ||
CP 11 | Miscellaneous III | Evrim Korkmaz Ozay | A new multi-way array decomposition |
Philippe Langlois | Towards more reliable performances of accurate floating-point summation algorithms | ||
CP 12 | Matrix norms | Ioannis K. Dassios | Numerical solutions of singular linear matrix differential equations |
Jagjit Singh | Matrix version of Bohr’s inequality | ||
CP 13 | Code theory | Sapna Jain | Linear codes in LRTJ spaces |
Victoria Herranz | On turbo codes of rate 1/n from linear systems point of view | ||
CP 14 | Iterative methods I | Mustapha Hached | Meshless method for steady Burgers’ equation: a matrix equation approach |
Patrick Kürschner | Tuned preconditioners for inexact two-sided inverse and Rayleigh quotient iteration | ||
CP 15 | Polynomial equations II | Maha Al-Ammari | Standard triples of structured matrix polynomials |
Philippe Dreesen | Solving systems of polynomial equations using (numerical) linear algebra |
Tuesday 17:00-18:40
Session | Subject | Speaker | Title |
---|---|---|---|
CP 16 | Matrices and algebraic structures | Rute Lemos | Determinantal range and Frobenius endomorphisms |
Henrique F. da Cruz | On algorithms for constructing (0,1)-matrices with prescribed row and column sum vectors | ||
Ratnesh Kumar Mishra | Elementary matrices arising from unimodular rows | ||
Alberto Borobia | Nonsingular ACI-matrices over integral domains | ||
CP 17 | Lyapunov equations | Ana Catarina Carapito | Lyapunov matrix inequalities with solutions sharing a common Schur complement |
Mohammad-Sah Hossain | Solving large scale projected periodic Lyapunov equations using structure-exploting methods | ||
Yiding Lin | A new minimal residual method for large scale Lyapunov equations | ||
Carl Christian K. Mikkelsen | Contributions to the analysis of the extended Krylov subspace method (EKSM) for Lyapunov matrix equations | ||
CP 18 | Eigenvalue problems II | Raffaello Seri | Differentials of eigenvalues and eigenvectors under nonstandard normalizations with applications |
Kwasi Baah Gyamfi | A solution to the inverse eigenvalue problem for certain singular hermitian matrices | ||
Brian D. Sutton | Divide and conquer the CS decomposition | ||
Zheng Bing | The optimal perturbation bounds of the Moore-Penrose inverse under the Frobenius norm | ||
CP 19 | Positivity I | Ann-Kristin Baum | Positivity preserving simulation of differential-algebraic equations |
Meiyue Shao | Computing the exponentials of essentially nonnegative matrices with high relative accuracy | ||
Nicolas Gillis | Sparse and unique nonnegative matrix factorization through data preprocessing | ||
Constantin Popa | Iterative regularized solution of linear complementarity problems | ||
CP 20 | Control systems II | M. Dolors Magret | Disturbance decoupling problem for singular switched linear systems |
M. Eulalia Montoro | Invariant subspaces of switched linear systems | ||
Alicia Roca | On the pole placement problem for singular systems | ||
Pia L. Kempker | Coordination control of linear systems | ||
CP 21 | Matrix pencils | Anabela Borges | Looking at the complexity index as a matrix measure |
Alberto Portal | A matrix pencil tool to solve a sampling problem | ||
Federico Poloni | A duality relation for matrix pencils with applications to linearizations | ||
Gorka Armentia | Stability of reducing subspaces of a pencil | ||
CP 22 | Matrix functions | Lijing Lin | Improved Schur-Padé algorithm for fractional powers of a matrix |
Leonid Knizhnerman | An automated version of rational Arnoldi for Markov matrix functions | ||
Christine Klymko | Ranking Hubs and authorities using matrix functions | ||
Bruno Iannazzo | The geometric mean of two matrices from a computational viewpoint | ||
CP 23 | Applications | Akiyoshi Yoshimura | Study on efficient numerical simulation methods of dynamic interaction system excited via moving contact points |
Aditya Mani Mishra | A Matrix version of a digital signature scheme based on Pell equation | ||
Mili Shah | Evaluating computer vision systems | ||
CP 24 | Preconditioning II | Stephen D. Shank | Overlapping blocks by growing a partition with applications to preconditioning |
Sophie Moufawad | Communication avoiding ILU(0) preconditioner | ||
Peter Arbenz | Preconditioning for large scale FE analysis of bone poroelasticity | ||
Yu-Mei Huang | Block-triangular preconditioners for systems arising from edge-preserving image restoration |
Wednesday 17:00-18:40
Session | Subject | Speaker | Title |
---|---|---|---|
CP 25 | Tensors and multilinear algebra | Lu Wang | Decomposition of semi-nonnegative semi-symmetric three-way tensors |
Goran Bergqvist | Random matrices and tensor rank probabilities | ||
Nick Vannieuwenhoven | A new truncation strategy for the higher-order singular value decomposition of tensors | ||
Birkan Tunç | Probabilistic matrix approximation | ||
CP 26 | Eigenvalue problems III | Glória Cravo | Eigenvalues of matrices with prescribed entries |
Milan Hladík | Characterizing and bounding eigenvalues of interval matrices | ||
Raphaël M. Jungers | Lifted polytopes methods for the computation of joint spectral characteristics of matrices | ||
Shengguo Li | An improved dqds algorithm | ||
CP 27 | Multigrid I | Anna Naumovich | Algebraic multigrid for solution of discrete adjoint Reynolds-averaged Navier-Stokes (RANS) equations in compressible aerodynamics |
H. Rittich | Symmetric multigrid theory For deflation methods | ||
Matthias Rottmann | Aggregation-based multilevel methods for lattice QCD | ||
Sonja Sokolovic | Adaptive algebraic multigrid methods for Markov chains | ||
CP 28 | Structured matrices II | Alexander Sakhnovich | Structured matrices and inverse problems for discrete Dirac systems with rectangular matrix potentials |
Aaron Melman | Applications of companion matrices | ||
Skander Belhaj | On factorization of structured matrices and GCD evaluation | ||
Paul Van Dooren | An anti-triangular factorization of symmetric matrices | ||
CP 29 | Miscellaneous IV | Linzhang Lu | Structure exploited algorithm for solving palindromic quadratic eigenvalue problems |
Andrew Canning | A spectral multi-level approach for eigenvalue problems in first principles materials science calculations | ||
A. R. Sourour | Spectrum of Sylvester operators on triangular spaces of matrices | ||
Jun-Feng Yin | Modulus-based successive overrelaxation method for pricing american options | ||
CP 30 | Iterative methods II | Li Wang | On convergence of MSOR-Newton method for nonsmooth equations |
Martin H. Gutknecht | A framework for deflated BiCG and related solvers | ||
Jurjen Duintjer Tebbens | Prescribing the behavior of the GMRES method and the Arnoldi method simultaneously | ||
Andreas Frommer | Efficient error bounds for linear systems and rational matrix functions | ||
CP 31 | Direct methods | Alexander Andrianov | On sparse threaded deterministic lock-free Cholesky and LDLT factorizations |
Adrianna Gillman | A fast algorithm for constructing the solution operator for homogeneous elliptic boundary value problems | ||
Winfried Grassmann | Eliminate last variable first! | ||
Andrei Draganescu | Sharp estimates for the convergence rate of Orthomin(k) for a class of linear sustems | ||
CP 32 | Nonlinear methods | Lahcen Laayouni | On the performance of the algebraic optimized Schwarz methods with applications |
Philipp Birken | Optimizing additive Runge-Kutta smoothers for unsteady flow problems | ||
Xi Yang | On convergence conditions of waveform relaxation methods for linear differential-algebraic equations | ||
Zhi-Ru Ren | On sinc discretization and banded preconditioning for linear third-order ordinary differential equations | ||
CP 33 | Matrices and graphs | Caterina Fenu | Complex networks metrics for software systems |
Jolanda Modic | On euclidean distance matrices of graphs | ||
Pierre-Louis Giscard | Evaluating matrix functions by resummations on graphs: the method of path-sums | ||
Roland Lantner | An estimation of general interdependence in an open linear structure |
Thursday 17:00-18:40
Session | Subject | Speaker | Title |
---|---|---|---|
CP 34 | PageRank | Romain Hollanders | On the complexity of optimizing PageRank |
Olivier Fercoq | Optimization of the HOTS score of a website’s pages | ||
Francisco Pedroche | An inclusion set for the personalized PageRank | ||
CP 35 | Matrix equations | Zübeyde Ulukök | Upper bounds on the solution of the continuous algebraic Riccati matrix equations |
Hung-Yuan Fan | A large-scale nonsymmetric algebraic Riccati equation from transport theory | ||
Bruno Carpentieri | A stable variant of the biconjugate A-orthogonal residual method for non-hermitian linear systems | ||
Xiang Wang | On hermitian and skew-hermitian splitting iteration methods for the equation AXB = C | ||
CP 36 | Positivity II | Claudia Mendes | A note on B-matrices and doubly B-matrices |
Jorge Delgado | Accurate computations for rational Bernstein-Vandermonde and Said-Ball-Vandermonde matrices | ||
Isabel Giménez | On properties of combined matrices | ||
Plamen Koev | Computing the Jordan blocks of irreducible totally nonnegative matrices | ||
CP 37 | Matrix computation | Joao R. Cardoso | Computation of the matrix pth root and its Fréchet derivative by integrals |
André Klein | An algorithm for the exact Fisher information matrix of vector ARMAX time series processes | ||
Samuel Relton | An algorithm to compute the matrix logarithm and its Frechet derivative for use condition number estimation | ||
Sergio Amat | High-order iterative methods for the matrix pth root | ||
CP 38 | Eigenvalue problems IV | E. Fatih Yetkin | An efficient way to compute the eigenvalues in a specific region of complex plane |
Marios Iakovidis | A divide, reduce and conquer algorithm for matrix diagonalization in computer simulators | ||
Roel Van Beeumen | A rational Krylov method based on Newton and/or Hermite interpolation for the nonlinear eigenvalue problem | ||
Ninoslav Truhar | The rotation of eigenspaces of perturbed matrix pairs | ||
CP 39 | Probabilistic equations | Fatih Hunutlu | Banded structures in probabilistic evolution equations for ODEs |
Ercan Gurvit | Space extensions in the probabilistic evolution equations of ODEs | ||
Metin Demiralp | Triangularity and conicality in probabilistic evolution equations for ODEs | ||
CP 40 | Control systems III | Samuel Melchior | H2 approximation of linear time-varying systems |
Sonia Tarragona | Analysis of behavior of the eigenvalues and eigenvectors of singular linear systems | ||
Marta Peña | Stabilization of controllable planar bimodal linear systems | ||
Miguel V. Carriegos | A combinatorial approach to feedback equivalence of linear systems | ||
CP 41 | Miscellaneous V | Wilfried Gansterer | Randomized distributed matrix computations based on gossiping |
Celina Pestano-Gabino | A tabular methodology for matrix Padé approximants with minimal row degrees | ||
Jiawei Chiu | Sublinear randomized algorithms for skeleton decompositions | ||
Lev Krukier | Preconditioners for strongly non-symmetric linear systems | ||
CP 42 | Multigrid II | Marcel Schweitzer | Adaptive smoothed aggregation multigrid for nonsymmetric matrices |
Carmen Rodrigo | Local Fourier analysis for multigrid methods on semi-structured triangular grids | ||
Sebastien Duminil | Approach for accelerating the convergence of multigrid methods using extrapolation methods | ||
Bram Metsch | Algebraic multigrid (AMG) for saddle point systems |