CP | Contributed Presentations | 20 minutes |
CM | Contributed Minisymposia | 30 minutes |
IM | Invited Minisymposia | 30 minutes |
IP | Invited Plenary Presentations | 45 minutes |
For a paper with two or more authors, the speaker is shown in italics if known at press time.
The conference organizers expect every speaker of a scheduled presentation to register and attend the conference. If it becomes necessary for a speaker to cancel the presentation, the speaker is expected to find an alternate presenter immediately, preferably one of the speaker's co-authors. The speaker must inform the SIAM Conference Department immediately of any change in his/her scheduled presentation.
A "no-show" or canceled presentation can cause serious inconvenience to the attendees and conference organizers.
Refer to the Program-at-a-Glance for the conference schedule in table format.
Sunday | Monday Morning | Monday Afternoon | Monday Evening | Tuesday Morning | Tuesday Afternoon | Wednesday Morning | Wednesday Afternoon | Wednesday Evening | Thursday Morning | Thursday Afternoon | Friday Morning | Friday Afternoon
5:00 PM-7:30 PM Registration
Room: Student Center Lobby (2nd Level Prefunction Area)
6:00 PM-8:00 PM Welcoming Reception
Room: Berthoud Hall, Geology Museum (16th Street)
Monday Morning, June 1
7:00 AM-7:45 AM Breakfast
Room: Student Center Cafeteria
7:30 AM-3:30 PM Registration
Room: Student Center Lobby (2nd Level Prefunction Area)
7:45 AM- 8:00 AM Welcoming Remarks
John A. DeSanto, Colorado School of Mines
Room 246
8:00 AM-8:45 AM
IP1 The Wave Mechanics of Acoustic Microscopy
Jan D. Achenbach, Northwestern University
Chair: Graeme Fairweather, Colorado School of Mines
Room 246
8:45 AM-9:45 AM Concurrent Sessions
9:45 AM-10:15 AM Coffee
Room: Lobby Catwalk
10:15 AM-12:15 PM Concurrent Sessions
12:15 PM-1:30 PM Lunch
Room: Student Center Cafeteria
1:30 PM-2:15 PM
IP2 Inverse Problems for a Perturbed Half-Space
Margaret Cheney, Rensselaer Polytechnic Institute
Chair: John Berger, Colorado School of Mines
Room 246
2:15 PM-3:15 PM Concurrent Sessions
3:15 PM-3:45 PM Coffee
Room: Lobby Catwalk
3:45 PM-4:45 PM Concurrent Sessions
6:15 PM-8:00 PM Barbecue Dinner
Kafadar's Commons (Illinois Street)
Tuesday Morning, June 2
7:00 AM-8:00 AM Breakfast
Room: Student Center Cafeteria
7:30 AM-3:30 PM Registration
Room: Student Center Lobby (2nd Level Prefunction Area)
8:00 AM-8:45 AM
IP3 Parabolic Equation Techniques for Wave Propagation
Michael D. Collins, U. S. Naval Research Laboratory
Chair: Graeme Fairweather, Colorado School of Mines
Room 246
8:45 AM-9:45 AM Concurrent Sessions
9:45 AM-10:15 AM Coffee
Room: Lobby Catwalk
10:15 AM-12:15 PM Concurrent Sessions
12:15 PM-1:30 PM Lunch
Room: Student Center Cafeteria
1:30 PM-2:15 PM
IP4 Mathematical Analysis of Conductive and Superconductive Transmission Lines
Anne-Sophie Bonnet-Ben Dhia, ENSTA, France
Chair: John Berger, Colorado School of Mines
Room 246
2:15 PM-3:15 PM Concurrent Sessions
3:15 PM-3:45 PM Coffee
Room: Lobby Catwalk
3:45 PM-5:45 PM Concurrent Sessions
7:00 AM-8:00 AM Breakfast
Room: Student Center Cafeteria
7:30 AM-3:30 PM Registration
Room: Student Center Lobby (2nd Level Prefunction Area)
8:00 AM-8:45 AM
IP5 The Inverse Electromagnetic Scattering Problem for Anisotropic Media
David Colton, University of Delaware
Chair: Graeme Fairweather, Colorado School of Mines
Room 246
8:45 AM-9:45 AM Concurrent Sessions
9:45 AM-10:15 AM Coffee
Room: Lobby Catwalk
10:15 AM-12:15 PM Concurrent Sessions
12:15 PM-1:30 PM Lunch
Room: Student Center Cafeteria
1:30 PM-2:15 PM
IP6 Numerical Methods in Inverse Obstacle Scattering with Reduced Data
Rainer Kress, Universität Göttingen, Germany
Chair: John Berger, Colorado School of Mines
Room 246
2:15 PM-3:15 PM Concurrent Sessions
3:15 PM-3:45 PM Coffee
Room: Lobby Catwalk
3:45 PM-4:45 PM Concurrent Sessions
4:45 PM-5:45 PM Concurrent Sessions
6:15 PM-9:00 PM Buffet Dinner ($38.50)
Table Mountain Inn (Washington Street)
Thursday Morning, June 4
7:00 AM-8:00 AM Breakfast
Room: Student Center Cafeteria
7:30 AM-3:30 PM Registration
Room: Student Center Lobby (2nd Level Prefunction Area)
8:00 AM-8:45 AM
IP7 Optimal Design of a Diffractive Optical Element
(Joint work with Svetlana Rudnaya, University of Minnesota, Minneapolis and Alessandra Chiareli, 3M, St. Paul, Minneapolis)
Fadil Santosa, University of Minnesota, Minneapolis
Chair: Graeme Fairweather, Colorado School of Mines
Room 246
8:45 AM-9:45 AM Concurrent Sessions
9:45 AM-10:15 AM Coffee
Room: Lobby Catwalk
10:15 AM-12:15 PM Concurrent Sessions
12:15 PM-1:30 PM Lunch
Room: Student Center Cafeteria
1:30 PM-2:15 PM
IP8 Nonlinear Geometric Optics
Jeffrey Rauch, University of Michigan, Ann Arbor
Chair: John Berger, Colorado School of Mines
Room 246
2:15 PM-3:15 PM Concurrent Sessions
3:15 PM-3:45 PM Coffee
Room: Lobby Catwalk
3:45 PM-4:45 PM Concurrent Sessions
4:45 PM-5:45 PM Concurrent Sessions
7:00 AM-8:00 AM Breakfast
Room: Student Center Cafeteria
7:30 AM-12:00 PM Registration
Room: Student Center Lobby (2nd Level Prefunction Area)
8:00 AM-8:45 AM
IP9 Quadratic Functionals and Integral Equations for Harmonic Wave Equations in Exterior Domains
Bruno Despres, DCSA/MLS, CEA-CELV, France
Chair: Graeme Fairweather, Colorado School of Mines
Room 246
8:45 AM-9:45 AM Concurrent Sessions
9:45 AM-10:15 AM Coffee
Room: Lobby Catwalk
10:15 AM-12:15 PM Concurrent Sessions
12:15 PM-1:30 PM Lunch
Room: Student Center Cafeteria
1:30 PM-2:15 PM
IP10 Wave Equation Methods for the Numerical Simulation of Incompressible Viscous Fluid Flow
Roland Glowinski, University of Houston
Chair: John Berger, Colorado School of Mines
Room 246
2:15 PM-3:15 PM Concurrent Sessions
3:15 PM-3:45 PM Coffee
Room: Lobby Catwalk
3:45 PM-4:45 PM Concurrent Sessions
4:45 PM-5:45 PM Concurrent Sessions
5:45 PM Conference adjourns
WP98 Homepage | Updates| Overview | Program | Speaker Index | Registration | Inns & Hotels | Dorms | Transportation|