Program-at-a-Glance

Retrieve PostScript document gd97glan.ps
Retrieve PDF document gd97glan.pdf


Times allowed for each presentation, including questions and answers:

CP = Contributed Presentations (20 minutes)
FS = Focus Session (a two-hour moderated session)
IP = Invited Plenary Presentations (45 minutes)
MS = Minisymposium (30 minutes)

For papers with multiple authors, the speaker is shown in italics if known at press time. The conference organizers expect every speaker of a scheduled presentation to register and attend the conference. If it becomes necessary for a speaker to cancel the presentation, the speaker is expected to find an alternate presenter immediately, preferably one of the speaker's co-authors. The speaker should inform the SIAM Conference Department of any change to his/her scheduled presentation. A "no-show" or canceled presentation can cause serious inconvenience to the attendees and conference organizers.

Information regarding audiovisual needs can be found at http://www.siam.org/meetings/gd97/avnotice.htm.


Saturday Evening, November 1

5:00 PM-7:30 PM Registration
Room: Hotel Lobby by Guest Elevators


Sunday Morning, November 2

8:00 AM-7:30 PM Registration
Room: Centennial Ballroom Foyer

9:00 AM-10:15 AM Short Course
Room: Neely, Mezzanine Level

10:15 AM-10:45 AM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

10:45 AM-12:30 PM Short Course
Room: Neely, Mezzanine Level

Sunday Afternoon, November 2

12:30 PM-2:00 PM Lunch (Short Course attendees only)
Room: McTeire, Mezzanine Level

4:00 PM-4:30 PM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

4:30 PM-6:00 PM Short Course continues
Room: Neely, Mezzanine Level

6:00 PM Short Course adjourns

Sunday Evening, November 2

6:00 PM-7:30 PM Welcoming Reception
Room: Belmont


Monday Morning, November 3

7:30 AM-4:00 PM Registration
Room: Centennial Ballroom Foyer

8:15 AM Welcoming Remarks and Announcements
Tony DeRose, Pixar Animation Studios; and Larry Schumaker, Vanderbilt University, Co-chairs
Room: Belle Meade

8:30 AM-9:15 AM
IP1 Life After NURBS: Adventures with a Triangular Surface Modeler
David Gossard, Massachusetts Institute of Technology
Chair: Rosemary E. Chang, Silicon Graphics Computer Systems
Room: Belle Meade

9:15 AM-10:00 AM
IP2 Classical Geometry and CAGD
Wendelin L. F. Degen, University of Stuttgart, Germany
Chair: Miriam Lucian, The Boeing Company
Room: Belle Meade

10:00 AM-10:30 AM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions

Monday Afternoon, November 3

12:30 PM-1:45 PM Lunch (Attendees will be on their own)

1:45 PM-3:45 PM Concurrent Sessions

3:45 PM-4:15 PM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

4:15 PM-6:15 PM Concurrent Sessions


Tuesday Morning, November 4

7:30 AM-4:00 PM Registration
Room: Centennial Ballroom Foyer

8:30 AM-9:15 AM
IP3 Subdivision Schemes for Variational Problems
Joe Warren, Rice University
Chair: Tony DeRose, Pixar Animation Studios
Room: Belle Meade

9:15 AM-10:00 AM
IP4 Conservative Perturbations
John Canny, University of California, Berkeley
Chair: Richard H. Bartels, University of Waterloo, Canada
Room: Belle Meade

10:00 AM-10:30 AM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions

Tuesday Afternoon, November 4

12:30 PM-1:45 PM Lunch (Attendees will be on their own)

1:45 PM-3:45 PM Concurrent Sessions

3:45 PM-4:15 PM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

4:15 PM-6:15 PM Concurrent Sessions

Tuesday Evening, November 4

6:30 PM-9:30 PM
Old Fashioned Southern BBQ/Country Music Show
Vanderbilt University Stadium Club
Cost: $39/person


Wednesday Morning, November 5

7:30 AM-4:00 PM Registration
Room: Centennial Ballroom Foyer

8:30 AM-9:15 AM
IP5 Scalar Fields, Isosurfaces and Geometric Modeling
William Lorensen, GE Corporate Research and Development
Chair: Andrew J. Worsey, Middle Tennessee State University
Room: Belle Meade

9:15 AM-10:00 AM
IP6 Hierarchical Methods in Computer Graphics
Hans-Peter Seidel, Universitat Erlangen, Germany
Chair: Wolfgang Boehm, Technische Universitat Braunschweig, Germany
Room: Cheekwood

10:00 AM-10:30 AM Coffee
Room:Centennial Ballroom Foyer

10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions

Wednesday Afternoon, November 5

12:30 PM-1:45 PM Lunch (Attendees will be on their own).

1:45 PM-3:45 PM Concurrent Sessions

3:45 PM-4:15 PM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

4:15 PM-6:15 PM Concurrent Sessions

Wednesday Evening, November 5

6:15 PM-8:00 PM
Poster Session and Reception
Room: Belmont

8:00 PM Business Meeting
SIAM Activity Group on Geometric Design
Room: Belmont

8:00 PM Poster Session closes. All poster materials must be removed from the poster boards.


Thursday Morning, November 6

7:30 AM- 12:00 PM Registration
Room: Centennial Ballroom Foyer

8:30 AM-9:15 AM
IP7 Scattered Data Modelling
Morten Daehlen, SINTEF, Norway
Chair: Nira Dyn, Tel Aviv University, Israel
Room: Belle Meade

9:15 AM-10:00 AM
IP8 On NURBS and Triangles
Paul Besl, Alias/Wavefront, Inc.
Chair: Helmut Pottmann, Technische Universitat Wien, Austria
Room: Belle Meade

10:00 AM-10:30 AM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

10:30 AM-12:30 PM Concurrent Sessions

Thursday Afternoon, November 6

12:30 PM-1:45 PM Lunch (Attendees will be on their own).

1:45 PM-3:45 PM Concurrent Sessions

3:45 PM-4:15 PM Coffee
Room: Centennial Ballroom Foyer

4:15 PM-6:15 PM Concurrent Sessions

6:15 PM Conference adjourns

GD97 Homepage | Program Updates| Registration | Hotel Information | Transportation |
Program-at-a-Glance | Program Overview | Speaker Index |


tjf, 7/01/97
MMD, 7/3/97
tjf, 7/17/97
MMD, 9/9/97